Да посетите Пловдив винаги е добра идея. Вторият по големина град у нас е един от най-старите живи градове в света. Днес няма да ви запознаем с интересни факти, а ще ви разкажем за някои от най-значимите музеи в Пловдив. Музеите са като прозорец към миналото на града, добре познат с културно-историческото си наследство. Малцина обаче знаят, че тук ежегодно се провежда Нощ на музеите и тогава много музеи и галерии са с вход свободен.
Музеи в Пловдив
Етнографски музей Пловдив (Куюмджиевата къща)
Ако помолите местните да ви упътят до Куюмджиевата къща Пловдив, вероятно ще срещнете въпросителни погледи. Ако обаче попитате за Регионален етнографски музей Пловдив, веднага ще ви обяснят как да стигнете. От 1938 г. насам музеят се помещава в Куюмджиевата къща, обявена за паметник на културата от национално значение. Къщата е типичен образец за пловдивска възрожденска къща и е определяна като връх на бароковата архитектура в страната. И до ден днешен е една от най-красивите сгради в Стария град. Построена е през 1847 г. за семейството на заможния търговец Аргир Куюмджиоглу.

Етнографски музей Пловдив е вторият по големина в България специализиран музей за етнография и заслужено намира място в Списъка със стоте национални туристически обекта, които всеки българин трябва да посети. Музеят е включен под номер 41. Експозициите разкриват бита и културата на хората, населявали Тракия, Родопите и Средногорието по време на Възраждането. Представени са земеделие и животновъдство като основни поминъци, както и традиционни занаяти като абаджийство, грънчарство и златарство. Може да се види специална колекция от накити, традиционни народни костюми, платове, килими, музикални инструменти. Във фонда на музея се съхранява внушителен брой експонати – над 60 000.
Имайте предвид също, че понеделник е почивен ден за музея. През летните месеци /април-октомври/ е отворен от 09:00 до 18:00. Зимното работно време /ноември-март/ е от 09:00 до 17:00. Актуални за Етнографски музей Пловдив цени може да видите тук. Всеки първи четвъртък на месеца входът е безплатен за учащи и пенсионери.

Природонаучен музей Пловдив
В случай че сте в града със семейството си, Регионален природонаучен музей Пловдив е мястото, което препоръчваме да посетите. Ако сте с малки деца се чудите къде да се забавлявате, няма как да сбъркате с посещение на Природонаучния музей в Пловдив. Разположен е в центъра на града, а в непосредствена близост до него се намира обновен парк с фонтани, зелени площи и красиви алеи.
Гарантирайте си часове забавление в опознаване на животни от цял свят. Това е вторият по големина и богатство природонаучен музей в страната. Експозицията му включва повече от 20 000 различни видове от цял свят. Има зали за минерали, ботаника, различни животински видове. Вярваме, че вашите малчугани ще останат впечатлени.
Музеят е отворен за посещение всеки ден, включително и по време на празници. През лятото може да го посетите от 09:30 до 18:00 /от понеделник до петък/ и от 10:00 до 18:00 /през уикенда/. Зимното работно време е от 08:30 до 17:00 /от понеделник до петък/ и от 09:00 до 17:00 /в събота и неделя/. Входът в Природонаучния музей Пловдив е свободен всеки първи четвъртък на месеца за учащи и пенсионери. За Природонаучен музей Пловдив билети може да купите предварително онлайн – от официалния сайт на музея.

Археологически музей Пловдив
Регионален археологически музей Пловдив се нарежда до старите културни институции в страната. Близостта му до Главната улица на Пловдив позволява след посещението посетителите му да се отправят на разходка по най-дългата пешеходна зона в Европа.
Сред основните акценти в експозицията на музея е колекция от 1500 монети, документи, старопечатни книги, както и 300 икони и картини на видни български художници. Общият брой експонати, съхраняващи се тук, наброява почти 100 000. Могат да се видят накити, сечива, керамика и скулптури, свързани с историята и бита на жителите на древния град. Експонатите са разпределени в общо пет фонда: Праистория, Първо хилядолетие, Античност, Средновековие, Нумизматика. Важна част от колекцията на този музей в Пловдив е и Панагюрското златно съкровище.
Археологически музей Пловдив посреща посетители от вторник до събота, от 09:30 до 17:00 през зимните месеци /от ноември до април/. През лятото /от май до октомври/ единственият почивен ден е понеделник. От вторник до неделя, от 10:00 до 18:00 часа може да разгледате експозициите. Билети може да закупите на място на касата или онлайн ето тук.

Исторически музей Пловдив
Намиращият се на територията на Пловдив Исторически музей е най-големият исторически музей в Пловдив област. Ценната му колекция от близо 60 000 експоната е подредени в 4 експозиции: Съединение на България (1885), Българско възраждане, Книгоиздаване в България през втората половина на XIX и началото на XX век, Музеен център за съвременна история. Всяка експозиция се съхранява в отделна сграда.
Експозицията Съединение на България (1885) включва оръжия, вещи, документи, проследяващи борбата на българския народ за Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Може да бъде разгледана в централната административна сграда на музея, намираща се точно до Археологическия музей.
Втората експозиция е посветена на Българското възраждане (периода от XV до XIX век). Тя се помещава в къщата на Димитър Георгиади в Стария град. Документите и снимките на първия етаж представят Пловдив в годините на османско иго. Вторият и третият етаж са посветени на борбите за новобългарската просвета, църковна независимост и национално освобождение.

Експозицията за книгоиздаването е подредена в дома на Христо Г. Данов, смятан за основател на модерното българско книгоиздаване. Разглеждайки я, ще научите повече за ролята на Пловдив като културен и просветителски център през втората половина на XIX и началото на XX век. Запазени са образци на печатна възрожденска книга, учебни помагала, лични вещи на Христо Данов и кореспонденция с издателството му.
Музеен център за съвременна история, както името му предполага, представя съвременната история на града. Любопитни погледи често събира и постоянната експозиция Душата на японската кукла. Специален кът с пет витрини са посветени на историята на японските кукли.
Регионален исторически музей Пловдив е основан през 1951 г. Част е от Стоте национални туристически обекта – номер 41. Всеки първи четвъртък на месеца учащи и пенсионери могат да го посетят безплатно. Работното време на музея се променя през лятото и зимата. За да се уверите, че ще успеете да разгледате желаната експозиция, проверете часовете ѝ предварително.

Нощ на музеите Пловдив
Инициативата Европейска нощ на музеите води началото си от 1997 г. Няколко културни институции в Берлин отварят врати за вечерни посещения, за да привлекат повече и по-млада аудитория. Идеята бързо набира популярност в други европейски градове, като днес се провежда в близо 30 държави на Стария континент.
В рамките на една вечер музеите и галериите отварят врати с удължено работно време, предоставяйки възможност за безплатни посещения. Пловдив е първият български град, който организира събитието в България. В края на септември 2005 е организирана Нощ на музеите и галериите. Оттогава, с кратко прекъсване, ежегодно мероприятието се провежда в града под тепетата. По време на Нощ на музеите в Пловдив музеите и галериите са с вход свободен до късно вечерта.