Старинен Пловдив е истинско вълшебство. Задължително трябва да го посетите, дори да имате малко време за разходка в града под тепетата. Архитектурата е една от най-впечатляващите черти на квартала. Къщите впечатляват със своите богато декорирани фасади, еркери, резбовани тавани и цветни стенописи. Всяка крачка по тесните павирани улички носи усещане за връщане назад във времето.
Днес продължаваме нашата обиколка из Стария град на Пловдив с кратко представяне на най-известните места, които може да видите тук. Много са прекрасните забележителности в Стария град Пловдив, които може да посетите. В следващите редове ще ви представим най-популярните пет сред тях.

Небет тепе
Ако сте прочели внимателно предходната статия, сте разбрали, че Старият Пловдив е разположен на три хълма, един от които именно Небет тепе. Той е признат за паметник на културата от национално значение, тъй като при разкопки са разкрити останки от древни крепостни стени и кули, както и от селище, датиращо от IV-III хил. пр. Хр. Смята се, че през Античността тук се е намирал гарнизонът, охранявал града. Оттук идва и името на хълма (от турски: невбет – стража).
Реставрация наложи затварянето на Небет тепе за кратко, но днес той отново е отворен за посетители. Входът е безплатен. Посетете го привечер, по залез слънце – тогава небето се обагря в оранжево-червени нюанси и гледката към града е още по-впечатляваща.

Античният театър
Когато говорим за историко-културните съкровища на Пловдив, няма как да пропуснем Античния театър на Филипополис. Построен е по времето на римския император Марк Траян (II в. сл. Хр.) и е единственият запазен театър от това време не само в Пловдив, а изобщо по българските земи. Неслучайно е включен в Списъка със 100 национални туристически обекта, които всеки българин трябва да посети.
Посещението на Античния театър е срещу заплащане на входна такса. Билети се продават на място. Античният театър в Пловдив е предпочитано място и за събития. Уникалната му акустика е причина да бъде целогодишно домакин на редица културни мероприятия, включително международни концерти.

Хисар капия
Ако попитате местните кои са най-популярните в Пловдив Стария град забележителности, може да не се сетят за Хисар капия. Но портата в някогашните крепостни стени на Филипопол днес е основна атракция. Не се учудвайте, ако видите младоженци или абитуриенти. Мястото е особено предпочитано за фотосесии.
Смята се, че основите на Хисар капия са поставени по римско време, а сегашният ѝ вид е от периода XI-XIII век. Портата престава да функционира като отбранително съоръжение след превземането на града под тепетата от османците. Тогава започва и вграждането на новопостроени къщи в останките на някогашни крепостни стени. Ако се загледате внимателно, ще видите, че някои от къщите са буквално изградени върху арките и стените на древната порта.

Регионален етнографски музей
/Куюмджиевата къща/
Не може да пропуснете Етнографския музей, включен под номер 41 в 100-те национални туристически обекта. Това е един от най-красивите и най-посещавани музеи в Стария град Пловдив. Идеята за създаването му датира от 1891 г., но отваря врати за посетители чак през 1943 г. Уникалната архитектура и красиво декорираната фасада и до днес буди възхита.
Постоянната експозиция представя земеделието и животновъдството като основни поминъци на местното население. Ще ви впечатли и колекцията от накити, народни носии, тъкани, килими, музикални инструменти и обредни предмети. Към днешна дата музеят се помещава в една от най-хубавите възрожденски къщи в Пловдив. Куюмджиевата къща е построена през 1847 г. от майстор Хаджи Георги за семейството на Аргир Куюмджиоглу – богат търговец и абаджия.

Балабанова къща
От многото в Стария Пловдив забележителности на голяма популярност се радва и Балабановата къща. Малцина обаче знаят, че това всъщност е къщата на хаджи Панайот Лампша, издигната в началото на XIX век. Панайот Лампша е бил заможен търговец и лихвар. В началото на XX век собственик на дома става Лука Балабанов и в съзнанието на пловдивчани къщата се утвърждава като Балабановата къща. Къщата е съборена през 30-те години на миналия век, но с усърдна работа през 70-те години арх. Христо Пеев я възстановява по снимков материал и скици.
Ако решите да я посетите, на първия етаж може да разгледате постоянна експозиция на съвременно българско изкуство. На втория етаж пък се провеждат много събития, включително пролетното и есенното издание на Международния фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща”.

Надяваме се, че успяхме да ви покажем, че има много страхотни забележителности в Стария град Пловдив и да ви вдъхновим да посетите града под тепетата. Ако търсите къде да отседнете, заповядайте в Парк Хотел Санкт Петербург. Комуникативната локация на нашия хотел в Пловдив позволява лесен достъп както до Стария град, така и до централните части на града. Предлагаме ви високо ниво на комфорт, отлично обслужване и спокойна атмосфера за отдих след дългите разходки.